1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan tarafından yönetiliyor"
"ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan tarafından yönetiliyor"

"ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan tarafından yönetiliyor"

Şemhani, İran'daki son gelişmeleri değerlendirirken, “İran'daki olaylarla ilgili oluşturulan hashtaglar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan tarafından yönetiliyor” dedi.

A+A-

İran dini lideri Hamaney, ülkede yaşananlara ilişkin “Ülkeyi karıştırmak için gösterilerde para silah ve istihbarat ajanları kullanılıyor” açıklamasında bulundu.  Hamaney “Düşman her zaman bir yerden sızıp İran ulusunu vuracak bir fırsat kolluyor” dedi.

İran’da protesto gösterileri ve şiddet devam ederken İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, sosyal medyada İran'daki son olaylar hakkında yapılan “kara kampanyaları” İran halkına karşı başlatılan “vekalet savaşı” olarak niteledi.

Al Mayadeen kanalına konuşan Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, İran'daki son gelişmeleri değerlendirirken, “İran'daki olaylarla ilgili oluşturulan hashtaglar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan tarafından yönetiliyor” dedi.

Mehr Haber Ajansına göre, Şemhani, “Sosyal medya ve internet alanında İran'daki son gelişmeler ve olaylar hakkında yapılan kara kampanyalar İran halkına karşı başlatılan vekalet savaşıdır” ifadesini kullandı.

Ali Şemhani, İran halkının Suudi Arabistan’ın müdahaleci girişimlerine ABD Başkanı Trump’ınkinden daha fazla hassas olduğunu söylediği açıklamaları sırasında Batı’nın İran’la olan “düşmanlığının mantıksız olduğunu” da söyledi.

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, İran’daki olayların kısa zamanda sonra ereceğini ve bunun endişe duyulacak bir konu olmadığını savundu.

İRAN İSTİHBARATINDAN AÇIKLAMA

İran İstihbarat Bakanlığı, 28 Aralık’tan bu yana ülkede yapılan protesto gösterilerinin arkasında olan bazı unsurların kimliklerini belirlendiğini ve gözaltına alındığını duyururken “başka ajanların” da önümüzdeki günlerde gözaltına alınacağını açıkladı.

Tasnim İngilizceye göre, İran İstihbarat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran güvenlik güçlerinin alınan önlemler ve İran halkının yardımı sayesinde ülkede kargaşayı “kışkırtan" unsurların bazılarının kimliklerini belirlenerek gözaltına almaya başlandığı belirtildi.

Açıklamada, son günlerde “halkın taleplerini dile getirmek amacıyla düzenlenen barışçıl toplantıların, şiddet uygulayan şüpheli ve saldırgan unsurlar yüzünden şiddete dönüştüğü” kaydedildi

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İran'da hayat pahalılığı ile başlayan ancak daha sonra rejime karşı da yönelen protestolarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “huzur ve istikrarın korunmasına önem verildiği” ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"İran’da 28 Aralık tarihinde başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulmaktadır.

Türkiye, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfetmektedir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.

Biran önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.