1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Ayrılık rüzgarları biz kararlı durursak asla etkili olamaz'
'Ayrılık rüzgarları biz kararlı durursak asla etkili olamaz'

'Ayrılık rüzgarları biz kararlı durursak asla etkili olamaz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kardeşliğimize halel getirmediğimiz mazlum ve mağdura soframızı açtığımız müddetçe kimse bize diz çöktüremez. Mezhep fitnesi etnik tahrikler üzerinden yayılmaya çalışılan ayrılık rüzgarı kararlı durursak etkili olamayacak" dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor Salonu ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Hazreti Mevlana'nın 744'üncü Vuslat Yıl Dönümü Programı"na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan programda yaptığı konuşmasına, "Dil hanesi pür nur olur envar-ı zikrullah ile iklim-i dil mamur olur mimar-ı zikrullah ile her müşkil iş asan olur, derd-i dile derman olur, canın içinde can olur esrar-ı zikrullah ile, gamgin gönüller şad olur, dem-besteler azad olur, güm-geşteler irşad olur, asar- ı zikrullah ile zikreyle Hakk'ı her nefes, Allah bes, baki heves, kes gayriden ümidi kes tekrar-ı zikrullah ile" dizelerini okuyarak başladı. 

Gönülleri bir Şeb-i Arus ile daha buluşturan Allah'a hamdeden Erdoğan, "Hazreti Mevlana'nın düğün gecesini, şu manevi atmosferi yaşamamıza imkan sağlayan, hasret gidermemize, hasbihal etmemize vesile olan herkese şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu. 

Hazreti Mevlana'nın "Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan" sözüne atıfta bulunan Recep Tayyip Erdoğan, vefatının, maşukuyla vuslatının 744'üncü yıl dönümünde Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi hürmetle, minnetle, rahmetle yad etti. 

"Mesnevi uçsuz bucaksız bir deryadır"

Hazreti Mevlana'yı anlamanın, onun hikmet, ilim ve aşk menbasından istifa etmenin de nasiple olduğunu kaydeden Recep Tayyip Erdoğan, "Ruhunu ve gönlünü Mevlana'ya açmayan, onun Mesnevi'sinden de hikayelerinden de nasiplenemez. Kimilerine göre Mesnevi bir masal, bazılarına göre Mesnevi rubailerle dolu bir şiir kitabıdır. Bize göre ise Mesnevi, bunlardan hiçbiri değildir. Mesnevi uçsuz bucaksız bir deryadır, bir irşat kitabıdır. Halimizin tasviridir. Mesnevi, sırlar, dersler, tavsiyeler ve hazinelerle dolu bir ummandır. Mesnevi, ümmisinden arifine, aliminden talebesine kadar herkesin, her bir ferdin idrak seviyesine göre hitap edebilen muhteşem bir eserdir." değerlendirmesinde bulundu. 

Hazreti Mevlana'nın Mesnevi'yi "Bu kitap 'masal' diyene masaldır. Fakat kendi halini bu kitapta görebilene er denir. Mesnevi Nil'in suyu gibidir, Kıpti'ye kan görünür. Fakat Hazreti Musa'nın ümmetine hayat suyudur." diye tarif ettiğini aktaran Erdoğan, Hazreti Mevlana'nın her bir kıssasının için ders olduğunu vurguladı.

"Mevlana'nın mesajlarını iyi idrak etmeliyiz"

Mimar Sinan'ın asırlara meydan okuyan muhteşem eserlerinin harcının sadece aşk olduğunu belirten Recep Tayyip Erdoğan, Hoca Ahmet Yesevi'nin, Hacı Bektaş-ı Veli'nin, Hacı Bayram-ı Veli'nin, Yunus Emre'nin her bir eserinin, beyitinin, sözünün aşk ateşinde pişirildiğini kaydetti.

"Çünkü onlar, 'Aşk, kişinin sevdiğinde yok olmasıdır.' anlayışıyla aşkı anladılar." diyen Erdoğan, şunları ifade etti:

"Bu toprakları bize yurt kılan gönül mimarlarımızın, erenlerin, dervişlerin muhabbet seferleridir. Alparslan'a Anadolu'nun, Selahaddin Eyyübi'ye Kudüs'ün, Fatih Sultan Mehmet'e İstanbul'un kapılarını açan yine aşktır, imandır. Çünkü aşkla hareket eden, önce gönülleri fetheder, kalpleri mamur eder. Bilhassa içinde bulunduğumuz bu sancılı, bu kasvetli günlerde kadim medeniyetimizin hasletlerini, Hazreti Mevlana'nın mesajlarını çok daha iyi idrak etmemiz gerektiğine inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye'de ve bölgesinde birilerinin kanla, kinle, şiddetle hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyor olabileceğine işaret ederek, bazılarının otobüste bekleyen sivilleri, evine ekmek götüren esnafı, sabah namazına giden imamı, kundaktaki yavruları katlederek güç devşirebileceklerini düşünüyor olabileceğini söyledi.

"Sabrımızı sınıyor olabilir"

Kimi rejimlerin varil bombalarıyla, balistik füzelerle yıkım ve katliamla iktidarını koruyabileceğini zannedebileceğini ifade eden Erdoğan, "Kimi güçler, Müslümanların hassasiyetlerini yok sayarak ve hatta özellikle çiğneyerek sabrımızı sınıyor da olabilir ama Mevlana Hazretlerinin bize, baskıyla ikbal peşinde koşanların, şiddet ve fitneyle iktidar hayali kuranların ne kadar büyük bir gaflet içinde olduklarını çok net biçimde anlatmaktadır." dedi.

"Unutmayınız ki 'Aş tuz ile tuz da karar ile'. Asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kararlı olacağız ve elbette kararını bileceğiz ki hedefimize ulaşabilelim." diyen Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tarihte sayısız kez teyit edildiği üzere 'zulüm ile abad olanın ahiri berbat olur'. Zalimin yaptıkları hiçbir zaman yanına kar kalmaz. Hem bu dünyada hem de ahirette katliamların, zulümlerin, dökülen masum kanlarının hesabı muhakkak sorulur, sorulacaktır. Sıkıntılar karşısında sabreden, Rabb'ine ram olan, birbirine kenetlenen bir milleti evelallah ne içeriden, ne dışarıdan kimse yıkamaz. Biz bir ve beraber olursak, Allah'ın izniyle coğrafyamızda ekilmeye çalışılan fitne tohumları asla boy vermeyecektir. Kardeşliğimize halel getirmediğimiz, mazlum ve mağdura soframızı açtığımız müddetçe hiç kimse bize diz çöktüremez. Mezhep fitnesi, etnik tahrikler üzerinden kadim müştereklerimizi yok etme niyeti üzerinden yayılmaya çalışılan ayrılık rüzgarları, şayet biz kararlı durursak asla etkili olamayacaktır."

"Özellikle rica ediyorum"

"Herkesten, tüm Mevlana dostlarından aşkla, muhabbetle, şevkle inancımıza, değerlerimize, vatanımıza sahip çıkmasını özellikle rica ediyorum." ifadesini kullanan Erdoğan, Hazreti Pir'in "Gönül vermedikçe, gönül bulamazsın" dediğini de hatırlattı.

Hazreti Mevlana başta olmak üzere tüm gönül sultanlarını rahmetle, minnetle, tazimle yad ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şeb-i Arus törenini düzenleyen kurumlara, emeği geçen herkese, sanatçılara teşekkür etti.

Erdoğan, bu vuslat gecesi vesilesiyle gönüllerin, zihinlerin, bedenlerin zikrullah ile Aşk-ı Muhammedi ile paklanmasını Allah'tan niyaz ettiğini söyledi.

Bu gece yapılan duaların, semaların, evrad-ı şeriflerin hak katında kabul olmasını dileyen Recep Tayyip Erdoğan, "Allah ülkemizi, milletimizi, uhuvvetimizi ve muhabbetimizi daim etsin." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.