1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Maliye Bakanı Ağbal'dan 'taşeron' açıklaması
Maliye Bakanı Ağbal'dan 'taşeron' açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal'dan 'taşeron' açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal, taşeron işçilere kadro düzenlemesi için Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yoğun şekilde çalıştığını belirterek, "İnşallah, düzenlemeyi yılbaşından önce hayata geçireceğiz." dedi.

A+A-

2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşmelerine devam ediliyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarının üçüncü maddesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Varlık Fonu'nun Başbakanlığa bağlı olduğuna dikkati çeken Ağbal, fonun yatırım programının hazırlanması ve organizasyon yapısının oluşturulması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ağbal, 2018 yılı için 20 bin öğretmen atamasının planlandığını anımsatarak, 2018'deki toplu sözleşmeyle öğretmenlerin refahının artacağını dile getirdi.

Bitcoin
Bitcoin ile ilgili bir soru üzerine Ağbal, "Bitcoin konusunda gerek Merkez Bankası gerek Hazine Müsteşarlığı gerek Sermaye Piyasası Kurulu gerekse Maliye Bakanlığı, bu konuyu teknik açıdan çalışıyorlar. Bir noktaya geldiğinde kurumlar arası ortak bir değerlendirme yaparak, bu konudaki hem hukuki altyapıyı hem de bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaparız." şeklinde konuştu.

Taşerona kadro düzenlemesi
Taşeron işçilere yönelik yapılacak düzenlemeyle ilgili soru üzerine de Ağbal, şunları söyledi:

"Şu anda taşerondan kamuya geçiş ile ilgili düzenleme konusunda Çalışma Bakanlığımızla birlikte iki bakanlık, yoğun bir şekilde çalışıyor. Çalışmalar teknik olarak hemen hemen tamamlandı. Ana parametrelerle ilgili kararlar da oluşturuldu. İnşallah tüm taşeron firmalarda çalışan vatandaşlarımızın, bekledikleri ve bir an önce de hayata geçmesini istedikleri bu düzenlemeyi yılbaşından önce hayata geçireceğiz." 

"Mutlu edecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz"
FETÖ soruşturmaları ve davalarına ilişkin bir soruyu yanıtlarken Ağbal, hukuki süreçler hakkında yorum yapmanın doğru olmadığını vurguladı. Ağbal, "Gerek kamu idarelerindeki soruşturmaları gerekse yargılamaları çok özel bir şekilde takip ediyoruz. Bu konuda geçmişte de varsa her türlü yanlışın üzerine kararlılıkla gideceğiz." dedi. 

Ağbal bütçe açıklarına ilişkin soruları yanıtlarken de "2016 yılının başında hükümet olarak bütçe açığı hedefi neyse, aynısını tuturmuş olduk. O açıdan, geçen sene bütçe hedefinin üzerinde bir açık meydana gelmedi. Bu yıl da memnuniyetle izliyorum ki bütçe performansı bakımından son derece olumlu bir neticeyi elde edeceğiz. Zaten AK Parti hükümetlerinin en başarılı olduğu alanlardan biri hem vatandaşa hizmet götürmesi hem de bunu bütçe açığını azaltarak yapması." diye konuştu.

Bütçeye, "faiz bütçesi" yakıştırmasının büyük bir haksızlık olduğunu dile getiren Ağbal, ekonomide sağlanan istikrar ve uygulanan doğru politikalar sayesinde ülke olarak büyüme rakamlarında da önemli bir performans gösterildiğine dikkati çekti.  

Kamu-Özel İşbirliği modeline yönelik eleştirilerin de yanlış olduğunu ifade eden Ağbal, bu eleştirilerin de eksik hesap yapılmasından kaynaklandığını söyledi. 

Bakan Ağbal, milletvekillerinin taşeron düzenlemesiyle ilgili soruları üzerine ise "Kapsayacağı kurumlar ve çalışanlar bakımından gerçekten beklentileri karşılayacak bir çalışma yapıyoruz. Kimse merak etmesin; geniş toplum kesimlerini memnun edecek, onların haklarını bugünden daha ileriye götürecek ve kamunun genelinde bu meselede çalışanları son derece mutlu edecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz." açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.